Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem oraz rabunku – jak wygląda w praktyce?

Twoje mieszkanie zostało okradzione, a może chcesz się zabezpieczyć przed takim ewentualnym zdarzeniem w przyszłości? Cenisz sobie poczucie bezpieczeństwa? W tej sytuacji warto pomyśleć o ubezpieczeniu od kradzieży z włamaniem (ubezpieczenie od rabunku).

Oficjalne badania (PIU 2016) pokazują, że kradzież jest drugim, pod względem częstotliwości występowania, zdarzeniem zagrażającym nieruchomości. Tylko zalanie plasuje się wyżej. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia. Warto wiedzieć przy tym, jak kradzież definiowana jestw OWU.

Jeżeli jest to definicja taka sama, jak w prawie karnym, to można zauważyć, że kiedy np. było się w ogrodzie, a drzwi frontowe były otwarte, natomiast wtedy ktoś wyniósł telewizor – nie będzie to uznane jako przesłankę do wypłacenia odszkodowania. Takie zdarzenie nazywa się kradzieżą zwykłą. Mało tego, towarzystwo ubezpieczeniowe może także odmówić wypłacenia odszkodowania w sytuacji, kiedy dojdzie do kradzieży zuchwałej, to jest zdarzenia, kiedy złodziej na oczach świadków np. wbiegnie do domu, wyrwie szampana z rąk właściciela i ucieknie.

Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem dotyczy sytuacji, kiedy będzie widać ślady włamania. Może to być zbite okno, wyważone drzwi, porysowany i zepsuty zamek itd. Nie można się temu dziwić – ubezpieczyciel stara się obronić przed oszustwami, ponieważ praktycznie każdy mógłby wyrzucić stary telewizor i powiedzieć „zostałem obrabowany”. W przypadku dosłownie każdego ubezpieczenia należy dokładnie czytać OWU, ponieważ tam znajdziesz wymagania ubezpieczyciela względem zabezpieczenia Twojej nieruchomości. Chodzi na przykład o zainstalowanie atestowanych zamków w drzwiach. Dodatkowo, kiedy posiadasz kamery, alarm lub inne zabezpieczenia – zapłacisz mniejszą składkę za ubezpieczenie od rabunku. Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem to dobre rozwiązanie jako dodatek do polisy zabezpieczającej całe mieszkanie. Rzadko kiedy ubezpieczenie od rabunku występuje osobno.

Trzeba wiedzieć, że zazwyczaj w OWU znajduje się delikatnie okrojona wersja ubezpieczenia, dlatego dobrze jest rozszerzyć wybieraną przez siebie polisę mieszkaniową – przyda się zabezpieczenie drogich sprzętów elektronicznych RTV AGD. Dobrze też wspomnieć o mieniu służącym zarobkowi, czyli instrumentach muzycznych, sprzęcie specjalistycznym, aparatach fotograficznych itd.

Cena ubezpieczenia jest zależna od różnych czynników, takich jak kondygnacja, na której się mieści mieszkanie, a także okolica budynku, metraż mieszkania, własne zabezpieczenia, wartość nieruchomości i mienia itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *