Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania

Każdego z nas mogą spotkać nagłe zdarzenia, takie jak włamania, kradzieże lub wypadki losowe. Towarzyszą im najczęściej zniszczenia, czego skutkiem są straty finansowe. Właśnie z tego powodu powstały różnego rodzaju polisy, które zapewniają ochronę finansową. Szczególnie warto zatroszczyć się o ubezpieczenie mieszkania. Czego ono dotyczy i na co zwracać uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania

Polisa na mieszkanie ma na celu ochronę finansową właściciela przed skutkami różnego rodzaju sytuacji. Chodzi m.in. o negatywny wpływ zdarzeń naturalnych (np. powódź, grad) lub zalanie przez sąsiada. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to można liczyć na uzyskanie odszkodowania, które pomoże sprawnie usunąć poniesioną szkodę.

Nie da się w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie, co obejmuje ubezpieczenie mieszkania. Trzeba mieć świadomość, że oferty polis są bardzo różnorodne.

Ubezpieczenie mieszkania – co obejmuje, a co może obejmować?

Polisy mieszkaniowe zawierają dwie kategorie ubezpieczenia. Pierwsza dotyczy świadczeń podstawowych, które obejmują przede wszystkim mury i wyposażenie znajdujące się w nieruchomości. Najczęściej ubezpieczenie chroni przed skutkami pożaru, zalania i innymi zdarzeniami losowymi.

Druga kategoria, znacznie bardziej rozbudowana, to ubezpieczenia od dodatkowych zdarzeń. Im więcej ich wybierzemy, tym bardziej wzrośnie cena polisy. Można się zabezpieczyć od odpowiedzialności za np. szkody wyrządzone przez dziecko (wybicie szyby sąsiadowi, zalanie sąsiada) – w takiej sytuacji to ubezpieczyciel pokryje szkody. W ofercie większości ubezpieczycieli znajduje się również ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem. Warto zatroszczyć się o rozszerzenie polisy o stłuczenia, nie tylko szyb, ale też np. płyty indukcyjnej. Można również uwzględnić dewastacje (np. jeżeli ktoś zniszczy Twoje drzwi czy wybije szybę w mieszkaniu). Osoby jeżdżące na rowerze mają możliwość także ubezpieczenia swojego pojazdu, zarówno pod kątem kradzieży, jak i uszkodzeń i assistance. Jeśli jako właściciel wynajmujesz swoją nieruchomość, to możesz też wykupić OC, które pokryje szkody wyrządzone przez najemcę.

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania zawsze powinno obejmować to, czego potrzebujesz. Opisany pokrótce podział jest istotny, ponieważ pozwala dopasować ubezpieczenie mieszkania do swoich potrzeb. Nie każdy posiada np. rower, nie każdy chce też swój pojazd ubezpieczać.

Warto wspomnieć również o sumie ubezpieczenia – jest to kwota maksymalna, która może zostać wypłacona ubezpieczonej osobie w razie danego zdarzenia. Na przykład, posiadając sumę ubezpieczenia, zabezpieczającego przed kradzieżą roweru i wynoszącą 3000 zł, jesteśmy chronieni tylko do podanej kwoty, mimo że nasz rower może być droższy. Sumy ubezpieczenia można dopasowywać do swoich wymagań. 

Gdzie szukać dobrych ofert ubezpieczenia mieszkania?

Często ubezpieczyciele do podstawowego ubezpieczenia mieszkania dodają inne świadczenia w cenie. Na przykład Aviva, poza ochroną murów i ruchomości, zapewnia także pomoc specjalisty (np. hydraulika, ślusarza, elektryka) w przypadku różnego rodzaju usterek, usługi medyczne w ramach domowych wizyt i rehabilitacji etc. W cenie otrzymujemy również ubezpieczenie pupila (psa lub kota).

Więcej na ten temat znajdziesz na: https://www.aviva.pl/blog-porady/dom-i-mieszkanie/2018/co-obejmuje-ubezpieczenie-domu-i-mieszkania/

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *