Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – czy to się opłaca

ubezpieczenie mieszkania

Wynajmowanie mieszkania to opłacalna i bezpieczna inwestycja. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż nigdy nie wiadomo do końca, w jaki sposób najemca użytkuje mieszkanie. Do tego dochodzą różne czynniki losowe, a urządzenia i instalacje się zużywają. Ubezpieczenie OC wynajmowanego mieszkania pozwala na zabezpieczenie finansowe lokum i co za tym idzie, ułatwia sprawne usunięcie zniszczeń.

Mieszkanie na wynajem a ubezpieczenie

Wynajem mieszkania to opłacalny pomysł, jednak niesie też za sobą pewne ryzyko. Często mamy do czynienia z rotacją najemców, na pierwszym spotkaniu z lokatorem trudno też określić, na kogo trafiliśmy. Dlatego warto, aby właściciel mieszkania zabezpieczył się przed nieoczekiwanymi niespodziankami i wykupił ubezpieczenie mieszkania na wynajem. W przypadku dokonania jakichś zniszczeń w mieszkaniu przez najemcę zawsze możesz wówczas liczyć na odszkodowanie w ramach polisy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie dla właściciela mieszkania

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania obejmować może kilka elementów. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Ubezpieczyć możesz mury, elementy konstrukcyjne, wyposażenie mieszkania oraz mienie ruchome. Oczywiście od zakresu ubezpieczenia zależeć będzie wysokość składki. Dobrym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z jak najszerszej oferty ubezpieczeniowej. Do różnego rodzaju zniszczeń dojść może bowiem nie tylko z winy lokatora.

Można mieć do czynienia choćby z włamaniem i kradzieżą. Dodatkowo dojść może do zdarzeń losowych. Wymienić można tu choćby zalanie, pożar czy przepięcie. Nie można zapomnieć także o tym, że coraz częściej chodzi także do zniszczeń nieruchomości w wyniki złych warunków pogodowych. Przed wszystkimi tymi ewentualnościami chronić Cię powinno ubezpieczenie wynajmowanego lokalu. Oprócz standardowego ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania warto pomyśleć także o ubezpieczeniu dodatkowym, jeśli nieruchomość posiadać ma większą ochronę ubezpieczeniową.

Ubezpieczenie dla najemcy mieszkania

Możliwe jest także ubezpieczenie mieszkania przez najemcę. Oczywiście najemca w związku z tym, że nie jest właścicielem nieruchomości, nie może ubezpieczyć jej w takim samym zakresie, jak właściciel. Jednak najemca odpowiada za straty materiale, do których dojdzie z jego winy. W przypadku kiedy do strat tych doprowadzi w sposób nieumyślny, często wszystko zależy od konkretnych zapisów umowy najmu.

Ubezpieczenie mieszkania przez najemcę może go chronić przynajmniej w kilku istotnych kwestiach:

  • Po pierwsze, przed włamaniem i kradzieżą. W takiej sytuacji może dojść do utraty nie tylko mienia należącego do właściciela, ale i najemcy.
  • Po drugie, najemca może ubezpieczyć się na wypadek spowodowania jakichś szkód w mieszkaniu. Jeśli doszłoby to takiej sytuacji i najemca musiałby np. pokryć koszty naprawy, wówczas środki te pozyska z ubezpieczenia.
  • Po trzecie, ubezpieczyć może się na wypadek następstw od nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Sprawdź także: Ubezpieczenie mieszkania na wynajem – wszystko, co musisz wiedzieć

Wybór polisy ubezpieczeniowej

Wybierając konkretną ofertę ubezpieczeniową, pod uwagę trzeba wziąć kilka czynników. Przede wszystkim jest to oczywiście zakres ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania i wysokość składek. Zdecydowanie ważniejszym czynnikiem jednak ten pierwszy, dlatego przed wyborem konkretnej polisy należy dokładnie przemyśleć, co powinno podlegać w mieszkaniu ochronie oraz przed czym należałoby je ubezpieczyć. Jeśli dobrze przemyślisz potrzebny zakres ubezpieczenia, to możesz być pewnym, że wybierzesz dobrą ofertę ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *