Sąsiad zalał mieszkanie – sprawdź, co możesz zrobić

Sąsiad zalał mieszkanie - sprawdź, co możesz zrobić

Do zalania mieszkań dochodzi stosunkowo często. Niezakręcone kurki, pęknięte wężyki lub rury mogą wyrządzić wiele szkód i narazić właściciela na wysokie koszty. W blokach wielorodzinnych dochodzi do zalania mieszkań położonych niżej przez sąsiadów z wyższych pięter. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, warto dowiedzieć się, co robić w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia.

W jaki sposób uzyskać odszkodowanie za zalanie mieszkania z winy sąsiada?

Wyobraź sobie sytuację, w której budzisz się rano i dostrzegasz w łazience wodę kapiącą z sufitu i ściekającą po ścianach na podłogę. Szybko dzwonisz do sąsiada z góry. Okazuje się, że przyczyną zalania jest pęknięty wężyk doprowadzający wodę do jego toalety. Po usunięciu awarii zaczynasz zastanawiać się, jak uzyskać odszkodowanie za zalanie mieszkania. W związku z tym, że do zdarzenia doszło z winy sąsiada, pieniądze zostaną wypłacone prawdopodobnie z jego polisy ubezpieczeniowej – warunkiem jest rozszerzenie polisy o OC. Dzięki posiadanemu ubezpieczeniu sąsiad nie będzie musiał pokrywać szkody z własnej kieszeni. Abyś mógł zgłosić szkodę, musisz wiedzieć, w jakiej firmie zostało wykupione jego ubezpieczenie i jaki jest numer polisy. Po uzyskaniu takich informacji możesz zgłosić szkodę telefonicznie lub internetowo. Odszkodowanie zwykle wypłacane jest w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia.

Co zrobić, jeśli mieszkanie sąsiada nie było ubezpieczone?

Zalanie mieszkania przez sąsiada bez ubezpieczenia może stanowić spory problem. W takiej sytuacji powinieneś zwrócić się do sprawcy zdarzenia o pokrycie szkody. Jeżeli sąsiad nie przyzna się do winy lub nie będzie chciał zapłacić, możesz zgłosić szkodę z własnej polisy ubezpieczeniowej. Abyś mógł uzyskać odszkodowanie z własnego ubezpieczenia, jego zakres musi obejmować zalania. Trzeba pamiętać, że ubezpieczenia domów i mieszkań są dobrowolne. Oznacza to, że występują pomiędzy nimi istotne różnice. Niektóre polisy obejmują wszystkie możliwe zdarzenia, inne jedynie wybrane, dlatego podczas wykupywania ubezpieczenia zapytaj swojego agenta lub konsultanta, za co możesz otrzymać odszkodowanie, a za co nie. Jeżeli twoja polisa chroni przed zalaniem, zgłoś szkodę i czekaj na kontakt ze strony ubezpieczyciela. Być może konieczny będzie również przyjazd rzeczoznawcy, który oszacuje wielkość szkody i na tej podstawie ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Może zdarzyć się, że w przypadku stwierdzenia winy sąsiada, Twoja firma ubezpieczeniowa będzie próbowała ściągnąć z niego wypłaconą Tobie kwotę.

Sąsiad zalał mieszkanie

Sytuacje, w których spółdzielnia ponosi winę za zalanie mieszkania

Czasem zdarza się, że do zalania dochodzi wskutek pęknięcia rury znajdującej się w pionie budynku wielorodzinnego. Zgodnie z przepisami, odpowiedzialność za takie szkody ponosi właściciel budynku, którym może być np. spółdzielnia mieszkaniowa. Odszkodowanie za zalanie mieszkania z winy spółdzielni wypłacane jest z jej polisy. W takiej sytuacji musisz udać się do jej siedziby i wyjaśnić co się stało. Po otrzymaniu numeru polisy zgłaszasz zdarzenie w firmie ubezpieczeniowej, w której spółdzielnia wykupiła ubezpieczenie i czekasz na rzeczoznawcę, który określi wysokość należnego odszkodowania. W przypadku jakichkolwiek problemów z uzyskaniem numeru polisy możesz zgłosić szkodę z własnego ubezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *