Czym są ruchomości domowe

Ubezpieczenie mieszkania

Wydawać by się mogło, że ubezpieczenie mieszkania obejmuje cały dobytek w nim zawarty. Tymczasem aby tak było, potrzebujesz ubezpieczyć zarówno nieruchomość, jak i ruchomości, które się w niej znajdują. Czym są ruchomości domowe?

Ruchomości domowe – co to takiego?

Przeciętne ubezpieczenie mieszkania obejmuje wszystkie urządzenia, których nie można rozmontować bez użycia narzędzi. Zaliczają się do nich: armatura sanitarna, wbudowane AGD, meble. Najczęściej jest to jednak tylko część Twojego majątku. W równym stopniu w jego skład wchodzą też ruchomości domowe, czyli wszystkie rzeczy, które z łatwością można przenosić. Do ruchomości domowych zalicza się między innymi:

  • małe AGD,
  • biżuteria,
  • banknoty,
  • odzież,
  • sprzęt turystyczny, medyczny i sportowy,
  • wyposażenie dziecięce,
  • dokumenty.

Firmy ubezpieczeniowe równie często włączają do ruchomości domowych rzeczy tymczasowo wypożyczone przez lokatorów. Dla właścicieli zwierząt istotna będzie wzmianka na temat ubezpieczenia zwierząt domowych, które również zalicza się do ruchomości.

Ruchomości domowe ubezpieczenie

Czego nie ubezpieczysz jako ruchomości domowe?

Bardzo rzadko ubezpieczeniu podlegają takie ruchomości jak kamienie szlachetne, agresywne lub egzotyczne gatunki zwierząt, dane cyfrowe, mienie służbowe albo elementy wykorzystywane do działalności gospodarczej.

Ubezpieczenia nie pokrywają zwykle urządzeń zużywających się w miarę eksploatacji, a także tych, które zostaną zniszczone pod wpływem używek.

Typy ubezpieczenia ruchomości domowych w mieszkaniu

Posiadasz polisę na mieszkanie, a właśnie dowiedziałeś się, czym są ruchomości domowe? Możesz wybrać wariant rozszerzający jej warunki, tak, aby obejmowała również ubezpieczenie ruchomości domowych w mieszkaniu. W zależności od typu ubezpieczenia może ono obejmować także wyposażenie pomieszczeń gospodarczych, znajdujących się na posesji, a nawet domków letniskowych, choć to wymaga to dokupienia dodatkowych opcji dodatków.

Ubezpieczenie ruchomości domowych i ich wycena

Aby ubezpieczenie ruchomości domowych miało sens, należy dokładnie wycenić ich wartość. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku zawyżenia lub zaniżenia wartości posiadanych przez Ciebie ruchomości, wartość wypłaconej rekompensaty nie będzie zadowalająca. Jeżeli wycena będzie zaniżona, rekompensata nie pokryje wyrządzonych szkód. Natomiast jeśli zawyżysz wartość swoich przedmiotów, będziesz płacić wyższą składkę, która nie przełoży się na wysokość uzyskanych pieniędzy, w razie wypadku losowego. Do precyzyjnego ocenienia wartości Twoich ruchomości domowych możesz na przykład użyć aktualnych cen na rynku pierwotnym.

Sprawdź także: Ubezpieczenie ruchomości – czy polisa mieszkaniowa obejmuje mienie ruchome?

Przed czym chroni ubezpieczenie na ruchomości domowe w mieszkaniu?

Przede wszystkim przed pożarem i zdarzeniami losowymi takimi jak np. zalanie, a także kradzieżą z włamaniem oraz rabunkiem (kradzieżą poza miejscem zamieszkania). Oprócz tego ubezpieczenie ruchomości domowych obejmuje takie sytuacje, jak przepięcia i pośrednie działanie pioruna (szczególnie istotne, gdy używasz dużej ilości sprzętów elektronicznych). Część ubezpieczeń pokrywa także zestaw usług naprawczych w przypadku awarii urządzeń domowych. W pakietach ubezpieczeń ruchomości domowych często znajduje się też ubezpieczenie szklanych elementów, głównie elementów na stałe zamontowanych, ale ubezpieczane są także niektóre ruchomości np. akwaria i terraria.

Pamiętaj, aby zapoznać się z regulaminem i warunkami umowy, niezależnie od tego, na jakie ubezpieczenie się zdecydujesz. 

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *