Włamanie – co zrobić? Zasady postępowania

ubezpieczenie od wlamania

Jeśli masz podejrzenia, że w Twoim domu znajduje się ktoś nieproszony, musisz zachować najwyższą ostrożność, żeby nie stała Ci się krzywda. Jak zareagować w takim przypadku? Co zrobić, jeśli jesteś świadkiem włamania do mieszkania?

Włamanie do domu – jak się zachować?

Z włamaniem masz do czynienia wówczas, gdy jego sprawca pokonał określone zabezpieczenia, takie jak okno, drzwi, czy blokady elektroniczne, i dostał się do Twojego domu. Tylko w 2018 roku, według danych Komendy Głównej Policji, doszło w Polsce do 69 058 włamań, a dziennie ma miejsce 189 takich zdarzeń.  

Zastanie włamania do domu to stresująca sytuacja, ale przede wszystkim nie działaj pochopnie. Nie wiesz, z jakim człowiekiem możesz mieć do czynienia. Być może, kiedy złodziej Cię usłyszy, to szybko ucieknie przez okno, jednak równie dobrze może okazać się niebezpieczny i Cię zaatakuje. W przypadku gdy ma miejsce włamanie do mieszkania czy domu, to staraj się postępować następująco:

  • Jeżeli słyszysz, że włamywacz jest w środku, to pozostań na zewnątrz. Natychmiast wezwij policję, ewentualnie poproś o pomoc sąsiadów.
  • Nie próbuj natychmiast wypłoszyć włamywacza – być może po wezwaniu funkcjonariuszy policji za chwilę pojawią się na miejscu i zdołają zatrzymać przestępcę.
  • Jeśli masz pewność, że w domu już nikogo nie ma, to wtedy możesz wejść do mieszania, ale nie podejmuj żadnych działań, nie sprawdzaj, co skradziono. Poczekaj na przyjazd funkcjonariuszy policji, którzy dokonają oględzin.
  • Kiedy policja pozwoli Ci już upewnić się, co zostało skradzione, to staraj się jak najdokładniej opisać te przedmioty.

Obojętnie, czy doszło do włamania do domu w nocy, czy w dzień, podczas naszej nieobecności czy wówczas, gdy byliśmy w mieszkaniu, takie zdarzenie nie tylko naraża nas na koszty, ale również negatywnie wpływa na nasze poczucie bezpieczeństwa. Dlatego warto zadbać o to, by do takiej sytuacji nie doszło w przyszłości.  

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed ryzykiem włamania?

Obecnie możesz postawić na wiele rozwiązań, dzięki którym Twój majątek będzie bezpieczniejszy. Ich zakup nie musi się wiązać z wysokim wydatkiem. Żeby uniknąć włamania do mieszkania, możesz postawić na:

  • System alarmowy z czujnikami ruchu – wysyła on powiadomienia, kiedy wykryje jakąś aktywność w domu. Jest to zabezpieczenie bardzo trudne do pokonania, a uruchomienie alarmu może skutecznie odstraszyć włamywacza.
  • Kamery – wewnętrzne i zewnętrzne. Mogą Ci wysłać powiadomienie o zarejestrowaniu ruchu na posesji czy w domu. Dzięki temu możesz szybko zareagować i wezwać policję.
  • Czujniki otwarcia okien i drzwi.

To tylko kilka popularnych urządzeń, które pomogą Ci zapobiec włamaniu do domu, a przede wszystkim kradzieży z włamaniem.

Wykup ubezpieczenie mieszkania od włamania

Wiesz już, co robić kiedy dojdzie do włamania do piwnicy czy do domu, a także jak się przed tym zabezpieczyć. Kolejnym krokiem jest zapewnienie sobie ochrony przed finansowymi skutkami takiego zdarzenia. Wybierz ubezpieczenie od włamania z szerokim zakresem ochrony. Zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia – czy w razie kradzieży środki z ubezpieczenia wystarczą na zakup rzeczy, które mogą paść łupem złodzieja? Czy jeśli dojdzie do kradzieży z włamaniem, a włamywacz spowoduje szkody w domu, to możesz otrzymać od ubezpieczyciela kwotę wystarczającą na ich naprawę? To ważne kwestie, na które warto zwrócić szczególną uwagę, zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie mieszkania od włamania.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *