Co można ubezpieczyć w nieruchomości?

Ubezpieczenie nieruchomości

Odpowiednie ubezpieczenie poszczególnych elementów nieruchomości może być doskonałym sposobem na przygotowanie się do wszelkich życiowych sytuacji, jakie mogą się wydarzyć podczas jej eksploatacji. Ważne jest tutaj nie tylko standardowe ubezpieczenie domu, jako całości, ale i uwzględnienie w nim konkretnych powierzchni.

Jakie powierzchnie w nieruchomości mogą być ubezpieczane?

Poza standardowymi umowami obejmującymi ubezpieczenie domu istnieje również szereg innych opcji, które mogą stanowić wzmocnienie całego pakietu „finansowego zabezpieczenia” nieruchomości.  Co można dodatkowo ubezpieczyć w obrębie nieruchomości i jakie są zasady takich umów? I wreszcie: kiedy warto się na taki dodatek zdecydować?

Pierwszą, popularną wśród właścicieli domów jednorodzinnych, możliwością jest ubezpieczenie garażu wolnostojącego. Jak się okazuje, większość standardowych ubezpieczeń wspomina o garażu jedynie szczątkowo, dlatego podjęcie decyzji o jego osobnym ubezpieczeniu może być szczególnie ważne dla osób, które w tym miejscu przechowują nie tylko samochód, ale i inne cenne pojazdy czy urządzenia warsztatowe. W ramach wykupionej polisy specjalnie dla garażu uzyskuje się jego ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem, wandalizmu, przepięć, stłuczeń czy samych kosztów, jakie trzeba ponieść na wypadek udowadniania tzw. szkoda na obiekcie garażowym. Dodatkowo ubezpieczenie garażu obejmuje instalacje techniczne, armaturę sanitarną, grzejniki czy nawet podgrzewacze wody, które się w nim znajdują.

Chcesz się ubezpieczyć?

Nie zwlekaj i sprawdź ofertę na AVIVA.pl

W ramach poszukiwania dodatkowych opcji warto też zwrócić uwagę na ubezpieczenie piwnicy. Wprawdzie, jeśli przynależy ona do domu, to jest chroniona z automatu w ramach polisy wyjściowej, jednak ta ochrona jest mocno ograniczona. Rozszerzenie jej o zabezpieczenie przed włamaniem, kradzieżą, powodzią, wandalizmem czy dewastacją może być niezwykle cenne.

Ubezpieczenie nieruchomości można też rozszerzyć o pomieszczenia i obiekty znajdujące się poza domem, które nie stykają się bezpośrednio z budynkiem, ale wchodzą w skład mienia. Mowa tu o umowie np. na ubezpieczenie altany czy przynależnego do niej ogrodzenia. Taki dodatek będzie szczególnie korzystny dla osób, które na posesji mają różne obiekty architektury ogrodowej takie jak: piaskownice, huśtawki, zjeżdżalnie, trampoliny, drabinki, pergole, woliery, wiaty śmietnikowe, grille murowane, baseny na trwale związane z gruntem czy oczka wodne.

Ostatnim ważnym punktem jest ubezpieczenie ogrodzenia posesji – to rozwiązanie wybierają np. właściciele terenów, którzy postawili na drogie, elektronicznie sterowane ogrodzenia, monitoring, kamery CCTV i obawiają się, że urządzenia te mogłyby zostać zniszczone (np. w akcie wandalizmu).  Odszkodowanie uzyskane z polisy pomoże im sprawnie odkupić uszkodzone elementy ogrodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *