Przeciekający dach podczas ulewy – jak się ratować?

W wyniku ulewnych deszczy, czasem zabezpieczenia dachu przestają funkcjonować, a do środka wlewa się woda. To jeden z najczarniejszych scenariuszy, warto więc wiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić i jak ratować dom przed zalaniem. Momentem krytycznym dla wielu dachów jest zima. To właśnie wtedy ciężka pokrywa śniegu intensywnie obciąża strop. Do tego nieodpowiednia konserwacja i słabej jakości materiały mogą drastycznie pogorszyć jego stan. Dlatego tak istotną kwestią jest zdobycie wiedzy jak uszczelnić dach i przestrzec się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Naprawa przeciekającego dachu to spore obciążenie finansowe dla budżetu, dlatego tak ważne jest, aby podczas budowy czy remontu zastosować materiały wysokiej jakości. Zatem jak i czym uszczelnić dach? W tym celu bardzo często wykorzystywana jest elastyczna siatka wzmacniająca. Poza tym, wykorzystuje się także masę uszczelniającą – stosowaną przez cały rok oraz do napraw punktowych. Pozwala to na natychmiastowe uszczelnienie dachu także zimą. Jest niesamowicie trwałym tworzywem i bardzo łatwym w aplikacji.

Papa termozgrzewalna – jedno z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań do pokrycia dachu

Często spotykanym materiałem do uszczelniania dachu jest papa termozgrzewalna – rozwiązanie stosunkowo niedrogie, natomiast niewystarczające na dłuższy czas. Wskutek działania promieni UV często dochodzi do tego, że warstwa bitumiczna ulega zniszczeniu. Szybko zaczyna pękać na złączeniach i trudno dotrzeć tego rodzajem tworzywa we wszelkie mniejsze zakamarki. Często pojawiającym się wtedy pytaniem jest – jak naprawić przeciekający dach z papy? Otóż wielu ludzi, chcąc szybko pozbyć się problemu i uniknąć większych zniszczeń decyduje się na nieprzemyślany ruch i położenie nowej papy na stare pokrycie. Kłopot pojawia się w momencie, kiedy nowa warstwa także zaczyna pękać, a problem urasta do jeszcze większej rangi. Zamiast tego, kiedy zauważamy, że dach zaczyna przeciekać, warto zerwać stare pokrycie papą i położyć nowe.

Kiedy zaczyna przeciekać nam dach nad głową, należy jak najszybciej zlokalizować centrum uszkodzenia. Jeśli nie wiemy jak znaleźć przeciek w dachu, warto poszukać miejsc nasiąkniętych wilgocią. Zanim woda zacznie kapać nam na głowę może pojawić się wcześniej pleśni grzyby, które sygnalizują, że dzieje się coś złego.

Czy można się ubezpieczyć na wypadek przeciekającego dachu?

Tak, można się ubezpieczyć. Podstawowym zakresem ubezpieczenia domu są mury oraz najważniejsze elementy domu, w tym dach.
Jeśli dach został uszkodzony w wyniku warunków pogodowych, to ubezpieczony powinien otrzymać wypłatę środków na naprawę zniszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *