Ochrona mienia przed żywiołami – przeczytaj jak się zabezpieczyć

Coraz częściej słyszy się o klęskach żywiołowych czy anomaliach pogodowych, które dotykają różne regiony kraju. Ich skutki są często bardzo poważne i mogą się wiązać z dużymi stratami. Z tego względu przy ubezpieczaniu domu czy mieszkania warto zwrócić uwagę na taki aspekt jak ochrona przed żywiołami. Będzie to szczególnie istotne w miejscach, gdzie ryzyko takich zdarzeń jest wysokie, lecz dobrze jest zdecydować się na nie nawet na wszelki wypadek. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może nas bowiem kosztować bardzo wiele.

Co uwzględnia ubezpieczenie od żywiołów?

W większości polis o klęskach żywiołowych mówi się w kontekście tak zwanych zdarzeń losowych. W Polsce największymi zagrożeniami są nawałnice, burze oraz powodzie. W takich ubezpieczeniach uwzględniane są też jednak skutki gradu, pożaru, huraganu, uderzeń pioruna, osuwania się gruntu czy upadku drzew. Warto mieć na uwadze to, że ubezpieczyciele biorą przy tym pod uwagę zwykle także odszkodowanie za skutki ewentualnych akcji ratunkowych prowadzonych przez służby ze względu na takie zdarzenia. Dobierając zakres ochrony dla domu jednorodzinnego trzeba też pamiętać, by poza samym domem objąć ubezpieczeniem ogrodzenie oraz inne wolnostojące budynki na terenie, np. garaż, warsztat altanki ogrodowe(?) czy inne zabudowania. Oprócz nieruchomości, warto pomyśleć o takiej ochronie dla samochodu. Tutaj zwykle odpowiedni wariant ubezpieczenia uzyskamy w ramach AC, zabezpieczając się na ewentualności zalania pojazdu, jego spalenia wskutek zdarzeń losowych czy choćby zniszczenia dokonanego przez upadające drzewo.

Ustalanie sposobu wyceny i wysokości składki dla ubezpieczenia od żywiołów

Wybierając ubezpieczenie nie należy kierować się najniższą składką, gdyż w praktyce otrzymamy wtedy odszkodowanie, które może nie wystarczyć na przywrócenie nieruchomości do pożądanego stanu sprzed szkody. Uwzględniając potencjalną skalę zniszczeń koszty składek i tak nie będą wielką opłatą, a mogą zapewnić nam odpowiednie środki na odbudowę domu czy wyremontowania mieszkania. Dla swojego bezpieczeństwa można również sięgnąć po dodatkowe zabezpieczenia, jak drzwi czy okna z atestem antywłamaniowym, zwłaszcza, że przy okazji będą wpływały na postawę ubezpieczyciela, który ponosząc nieco mniejsze ryzyko będzie skłonny obniżyć stawkę.

Kwestią na którą trzeba też zwrócić uwagę jest wariant wyceny mienia. Wartość mieszkania czy domu ustala się według wartości rzeczywistej lub odtworzeniowej. W pierwszej opcji przy ewentualnych zniszczeniach otrzymamy odszkodowanie w wysokości uwzględniającej eksploatację nieruchomości do momentu szkody . W drugim przypadku – nie uwzględnia się potrąceń amortyzacyjnych. Z tego względu składka w tym drugim wariancie będzie nieco wyższa, lecz jest to pewniejsza opcja, która gwarantuje nam, że otrzymane pieniądze wystarczą na odbudowę przy uwzględnieniu obecnych cen materiałów i robocizny. Bez względu na to jaką opcję wybierzemy, warto pamiętać, że ubezpieczenie od żywiołów jest bardzo istotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *