Dom w budowie – to nie problem! – Przeczytaj jak go ubezpieczyć

Od lat zbierane fundusze w końcu zostają przez Ciebie wydawane na nowy dom, w którym już za kilka/kilkanaście miesięcy zamieszkasz? Budowa trwa w najlepsze lub zaraz się zacznie, a Ty chcesz odpowiednio ją zabezpieczyć? Spokojnie! Wśród różnego rodzaju polis jest także ubezpieczenie domu w budowie.

Budowanie domu nie jest prostym przedsięwzięciem. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiednią działkę w satysfakcjonującej lokalizacji. Dodatkowo, konieczne jest także załatwienie różnego rodzaju formalności, podpisanie umowy z firmą budowlaną, opłacenie ich pracy, materiałów i wiele innych spraw. Nie można się więc dziwić, że jest to bardzo stresujące działanie. Co więcej, zawsze pozostaje świadomość, że coś może pójść nie tak – z tego powodu warto wykupić ubezpieczenie domu w budowie.

Na samym początku musisz się zorientować, w jakim momencie budowy dane towarzystwo ubezpieczeniowe będzie w stanie zaproponować ubezpieczenie. Ubezpieczyciele mają różne definicje domu w budowie. Niektórzy skłonni są objąć ochroną budowę od momentu wytyczenia granic działki przez geodetę, inni z kolei od rozpoczęcia faktycznych prac budowlanych. Tak samo różnie sprawa wygląda w przypadku uznawania poszczególnego wyposażenia jako elementów budowy. Dlatego zanim kupisz takie ubezpieczenie– zapoznaj się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Może zdarzyć się, że ubezpieczyciel nie pokryje szkody, której wartość jest niższa, niż określona w umowie kwota. Co więcej, wiele towarzystw ubezpieczeniowych informuje też o udziale własnym, który pomniejszy wypłacane odszkodowanie przez ubezpieczyciela.

Od czego chroni ubezpieczenie domu w
budowie?

Polisa często pokrywa koszty związane ze szkodami, które powstały na skutek pożaru, eksplozji, powodzi, gradu, silnego wiatru, kradzieży i wiele więcej. Czasami będą to zdarzenia losowe objęte standardową ofertą, innym razem zdarzenia, przed ochroną których będzie trzeba dopłacić.

Ewentualne komplikacje

Czasami może się zdarzyć, że mimo poszczególnych szkód, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Lista wyłączeń może całkiem spora. Ubezpieczyciel nie zapłaci też np. za zalanie domu przez czynniki atmosferyczne wtedy, kiedy nie ma jeszcze zbudowanego dachu. Przed podpisaniem konkretnej umowy ubezpieczenia, przede wszystkim ze spokojem podejdź do wyboru oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *