Odszkodowanie za zalanie mieszkania – sprawdź jak uzyskać

Zorientowałeś się, że sąsiad zalał swoje mieszkanie, przez co Twój sufit jest w nie najlepszym stanie? A może to u Ciebie była awaria i Twoje mienie przez to zostało zniszczone? Posiadasz ubezpieczenie swojej nieruchomości? W takim razie prawdopodobnie możesz otrzymać odszkodowanie za zalanie mieszkania.

Zazwyczaj polisa mieszkaniowa dotyczy wielu zdarzeń – pożaru, eksplozji, lawiny, burzy z wyładowaniami, trzęsienia ziemi, a także zalania i wielu innych. Jednak to zalanie zdaje się być najczęstszym zagrożeniem dla nieruchomości, ponieważ istnieje wiele czynników, które mogą na to wpłynąć. Większość osób w swoim domu posiada pralkę oraz zmywarkę. Nie można też zapominać o awariach instalacji wodociągowych. Zalanie może wystąpić w przypadku złych warunków pogodowych np. deszczu dostającego się do mieszkania przez nieszczelne elementy konstrukcyjne. Z tego powodu warto zainwestować w polisę chroniącą przed pożarem i zdarzeniami losowymi (w tym właśnie zalanie mieszkania), w czym zawarte jest ubezpieczenie od zalania.

W trosce o swój komfort koniecznie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Znajdziesz tam wszystkie informacje na temat tego, za co uzyskasz odszkodowanie i ewentualne wyłączenia , czyli to za co ubezpieczyciel nie zapłaci. Niektórzy ubezpieczyciele mogą odmówić wypłaty, jeśli mieszkanie zostanie zalane przez niezakręcenie kranu itd. Warto, aby ochroną ubezpieczeniową objęte były również znajdujące się w mieszkaniu sprzęty, meble, instalacje itd.

Jeżeli już jakaś sytuacja ma miejsce, w tym przypadku jeżeli mieszkanie zostało zalane – należy spełnić pewne obowiązki zawarte w OWU.. Warto poinformować administrację swojego budynku mieszkalnego o zdarzeniu i na pewno podjąć działania, które mają ograniczyć powiększanie się szkód. W OWU mogą być również zawarte informacje o terminach składania informacji o zaistniałych zdarzeniach, dlatego na to również należy zwracać uwagę.

Dobrze jest samemu stworzyć dokumentację poniesionych strat – często wystarczy zrobienie kilku zdjęć. Warto wspomnieć o tym, że jeżeli to sąsiad z mieszkania wyżej jest winny – powinien złożyć pisemne oświadczanie . W tym przypadku koszty poniesie jego ubezpieczyciel (jeżeli ma OC w życiu prywatnym). Po uzyskaniu pisemnego przyznania powinno się zgłosić do jego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli jednak jego ubezpieczenie nie pokrywa takich szkód, własna polisa może wypłacić odszkodowanie, jeżeli zakres ubezpieczenia zawiera czynniki zewnętrzne.

Warto posiadać wcześniej wspomniane OC w życiu prywatnym. Może się przydać w sytuacji, kiedy to nam zdarzy się sytuacja, ze zalejemy mieszkanie sąsiada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *