Ubezpieczenie domku letniskowego – co musisz wiedzieć?

Posiadasz domek letniskowy, do którego uwielbiasz przyjeżdżać ze swoimi bliskimi? Boisz się jednak o jego bezpieczeństwo? Jeżeli chcesz spać spokojnie, pomyśl o zakupie ubezpieczenia domku letniskowego.

Cena za roczne ubezpieczenie domku letniskowego to zazwyczaj około 500 zł. Kwota ta jest niewielka w porównaniu z tym, jakie zabezpieczenia oferuje, a także w porównaniu z wartością Twojej letniskowej nieruchomości. Warto zapoznać się z dokładnym zakresem, jaki oferuje ubezpieczyciel, i ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Dzięki temu dowiesz się jaką dokładnie ochroną może być objęta Twoja letnia nieruchomość.

Zazwyczaj ubezpieczenie domku letniskowego pomoże Ci, kiedy np. Twoja nieruchomość ucierpi z powodu pożaru, uderzenia błyskawicy, silnego gradu, huraganu, powodzi, zalania, osuwania się ziemi, lawiny, upadku czegoś ciężkiego (np. drzewa, masztu), uderzenia pojazdu czy trzęsienia ziemi. Miej na uwadze jednak to, że w domku letniskowym raczej nie przebywa się stale, dlatego może stać się on obiektem zainteresowania złodziei, a także wandali. Dobre ubezpieczenie powinno także objąć nie sam domek, ale też całą działkę i znajdujące się na niej elementy, takie jak huśtawka, płot, itd. Warto ochroną objąć również sprzęty, jakie w nim przechowujesz – czyli wszelkiego rodzaju RTV i AGD, narzędzia, a także instalację elektryczną, gazowej itp.

Jeżeli interesuje Cię ubezpieczenie od kradzieży– domek musi m.in. posiadać dobre zamki. Ubezpieczyciele często wymagają także zabezpieczenia okien za pomocą krat lub okiennic.

Domek letniskowy powinien mieć fundamenty. Jeśli nie ma towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania.– Zazwyczaj każdy ubezpieczyciel posiada własną definicję domku letniskowego, która zapisana jest w OWU.

Musisz wiedzieć, że konieczna jest także solidna konstrukcja domku. Jeżeli posiada ona błędy i nie została wykonana przez uprawnionego specjalistę, nie otrzymasz odszkodowania jeżeli będzie to miło wpływ na zaistniałe zdarzenie Mało tego, koniecznie musisz posiadać odpowiednią dokumentację – chodzi na przykład o projekt budowlany, aby dom nie był samowolą budowlaną. Należy także wykonywać przeglądy techniczne. Ważne jest także konserwowanie domku, t.j. nieodkładanie koniecznych remontów w czasie, tylko dbanie o np. wymianę instalacji elektrycznej, gazowej itd. – domek letniskowy musi być w dobrym stanie. Istotne jest również przestrzeganie wszystkich przepisów o ochronie przeciwpożarowej.

Co więcej, towarzystwa ubezpieczeniowe nie wypłacą odszkodowania, jeżeli szkoda jest zbyt mała – jeśli jest to kwota do stu lub kilkuset złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *