Ruchomości domowe, czyli co obejmuje polisa mieszkaniowa

Polisa mieszkaniowa

Standardowe ubezpieczenie domu czy też mieszkania zazwyczaj dotyczy murów oraz elementów stałych związanych z konstrukcją budynku. Ze szczegółową listą chronionych elementów budynku powinniśmy się zapoznać na etapie wybierania takiej polisy. Najczęściej w takim przypadku chroni nas ona przed niszczycielskim działaniem żywiołów.

Warto jednak wiedzieć także o tym, że w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych znajdziemy znacznie szerszy zakres oferowanej ochrony, z możliwością dostosowania do indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj obejmuje ona także ruchomości domowe.

Co to są ruchomości domowe? 

Aby wybrać odpowiednią polisę, powinniśmy najpierw dokładnie przeanalizować jej zakres. Jednym z elementów objętych ochroną mogą być ruchomości domowe. Co to takiego? Ruchomości domowe to wszystkie przedmioty, które można z domu lub mieszkania wynieść, nie używając do tego celu żadnych dodatkowych narzędzi służących do demontażu. 

Ubezpieczenie ruchomości może obejmować wszelkie urządzenia elektroniczne, sprzęt gospodarstwa domowego, gadżety i rzeczy osobiste, biżuterię oraz różnego rodzaju kosztowności, wartościowe przedmioty, a nawet ubrania. Jeśli więc ocenimy, że w naszym mieszkaniu znajduje się wiele naprawdę cennych przedmiotów, być może powinniśmy pomyśleć o takiej dodatkowej ochronie. W podstawowej wersji ubezpieczenia domu czy mieszkania zazwyczaj nie znajdziemy ubezpieczenia ruchomości. Można jednak zdecydować się na rozszerzenie oferty właśnie o ten rodzaj ochrony, a niektóre cenne przedmioty (np. dzieła sztuki) ubezpieczyć nawet na wyższą kwotę.  

Chcesz ubezpieczyć mieszkanie?

Od jakich sytuacji może nas uchronić polisa? 

Myśląc o dobrach ruchomych oraz o ewentualnej możliwości ich straty, zapewne pierwszą rzeczą, jaka przychodzi nam do głowy, jest ich kradzież. Fakt, że są ruchome oraz że łatwo można je wynieść bez konieczności demontażu – jak czytamy w definicji – od razu przywodzi nam na myśl włamanie. Możliwe są jednak także inne scenariusze. Ruchomości mogą zostać uszkodzone przez przepięcie prądu, mogą też ulec stłuczeniu. Wiele zależy od ich specyfiki oraz sposobu ich użytkowania. Ruchomości mogą też zostać zniszczone na skutek aktów wandalizmu. Odpowiednie ubezpieczenie obejmuje wszystkie te sytuacje.

Jak obliczyć wartość ubezpieczenia? 

Aby oszacować wartość ubezpieczenia, trzeba zrobić listę przedmiotów, które ma obejmować polisa. Czasem zrobienie takiej listy może nie być łatwe, tym bardziej że dodatkowo trzeba będzie oszacować wartość każdej ruchomości. Do wykonania spisu należy podejść rzetelnie, gdyż ani zawyżenie, ani zaniżenie wartości ubezpieczenia ruchomości nie będzie dla nas korzystne. W przypadku jego zawyżenia kwota składki może okazać się wyższa, a w przypadku zaniżenia – rekompensata z ubezpieczenia przy ewentualnej utracie danego przedmiotu może nie być wystarczająco wysoka.

Warto też wiedzieć o tym, że jeśli chcemy objąć ubezpieczeniem jakiś niestandardowy, ale bardzo wartościowy przedmiot, musimy szczegółowo opisać go ubezpieczycielowi oraz często dostarczyć mu dobrej jakości fotografie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *