Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę

Ubezpieczenie mieszkania daje poczucie bezpieczeństwa i zapewnia komfort psychiczny podczas wyjazdu. Wykupienie polisy daje pewność, że nawet w przypadku zaistnienia szkód spowodowanych trudnymi do przewidzenia zdarzeniami losowymi, otrzymamy wsparcie finansowe na pokrycie strat.

Opłata, którą trzeba ponieść za zapewnienie sobie tej ochrony, wydaje się niewielka w porównaniu z ryzykiem, gdy mieszkania nie ubezpieczymy. Biorąc pod uwagę mnogość towarzystw ubezpieczeniowych i różnorodność ofert dobrze wiedzieć, na co zwrócić uwagę ubezpieczając mieszkanie i jak wykupić polisę. 

Co warto sprawdzić przed zakupem polisy?

Jest kilka takich czynników, którymi warto się zainteresować, planując ubezpieczenie mieszkania. Oto one:

– zakres ubezpieczenia, czyli co dokładnie obejmuje ochrona

Każda firma ubezpieczeniowa posiada ofertę podstawową, którą można następnie rozszerzyć o dodatkowe elementy. Wiąże się to oczywiście z podniesieniem składki ubezpieczenia, ale i tak zdecydowanie warto dołożyć pewne roszczenia do tego elementarnego zakresu – zdarza się, że podstawa nie chroni nas nawet od zalania czy kradzieży.

Poza tym pakiet bazowy często obejmuje tylko ochronę murów i elementów stałych mieszkania, co jest ważne w przypadku lokalu własnościowego, ale nie daje żadnej wartości najemcy zajmującemu lokal komunalny. W tym drugim wypadku majątek ruchomy powinien stanowić główny zakres ubezpieczenia mieszkania. Niezależnie od rodzaju lokalu warto też rozszerzyć zakres ubezpieczenia o takie roszczenia jak zalanie, przepięcia oraz OC w życiu prywatnym, które gwarantuje wsparcie, gdy wyrządzimy szkodę osobom trzecim, np. zalejemy komuś mieszkanie.

Przydatne może okazać się też assistance, gwarantujące pomoc fachowców, takich jak hydraulik czy elektryk.

Chcesz ubezpieczyć mieszkanie?

– wysokość składki i suma ubezpieczenia

Wysokość składki często uzależniona jest od sumy ubezpieczenia, czyli kwoty maksymalnej, którą można otrzymać za zniszczenia. Wysokość odszkodowania za poszczególne szkody liczona jest w różny sposób. Warto zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel stosuje w wycenie strat wartość odtworzeniową czy rzeczywistą. W pierwszym przypadku oznacza to np. zakup nowego urządzenia, jeśli pralka została uszkodzona w wyniku przepięcia lub pożaru. Wartość rzeczywista natomiast obejmuje kwotę pomniejszoną o amortyzację. 

– zniżki z tytułu zabezpieczeń własnych

Ubezpieczenie mieszkania może być tańsze, jeśli posiadamy monitoring, drzwi antywłamaniowe lub posiadające odpowiednie atesty zamki w drzwiach. Ważna jest też kondygnacja, na której mieszkamy. Te czynniki mogą obniżyć składkę ubezpieczenia, podobnie jak staż bez zgłaszania szkód.  

Jak szybko i korzystnie ubezpieczyć mieszkanie?

Ubezpieczenie mieszkania można wykupić w siedzibach towarzystw ubezpieczeniowych, ale wygodniej będzie sięgnąć po kalkulator ubezpieczenia mieszkania, który ubezpieczyciele udostępniają często na swoich stronach. Dzięki niej bez wychodzenia z domu można dowiedzieć się, ile wynosi składka oraz co dokładnie obejmuje oferta. Potem wystarczy już tylko poprosić o przygotowanie odpowiedniej polisy. Można to też zrobić drogą telefoniczną lub za pomocą formularza online.

Znalezienie odpowiedniej polisy nie jest trudne. Jeśli wiemy, jak ubezpieczyć mieszkanie i na czym najbardziej nam zależy, to otrzymamy optymalną ofertę dostosowaną do potrzeb. Jeśli jesteśmy świadomi, na co zwrócić uwagę, ubezpieczenie mieszkania zajmie dosłownie kilka chwil, a my zyskamy spokój i pewne wsparcie w niezależnych od nas sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *