Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt – najważniejsze informacje

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt

Jednym z częstych warunków otrzymania kredytu hipotecznego przez bank jest ubezpieczenie mieszkania. To zabezpieczenia zarówno dla banku, który finansuje zakup nieruchomości, jak i dla kupującego. Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania pod kredyt i ile kosztuje?

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt –co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt to polisa, która obejmuje ubezpieczenie nieruchomości od powodzi, pożaru i innych zdarzeń losowych. Zazwyczaj polisa nie musi uwzględniać dodatków dla lokatorów ani ruchomości domowych. Podczas zakupu ubezpieczenia pod kredyt domu czy mieszkania możemy skorzystać z oferty agenta lub nabyć ubezpieczenie proponowane przez z bank. To, z jakiego towarzystwa skorzystamy, zależy już tylko od nas.

Czym jest cesja polisy na bank?

Cesja polisy na bank oznacza, że jeśli dojdzie do szkody ubezpieczonej nieruchomości, odszkodowanie otrzyma bank, który udzielił kredytu na zakup mieszkania/ domu. Za ubezpieczenie płacimy my, z własnej kieszeni, lecz nam nie zostanie wypłacone odszkodowanie. Dlaczego? Gdyż to bank udzielił nam kredytu i wyłącznie on ustala najkorzystniejsze warunki, by jak najlepiej zabezpieczyć swój kapitał. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Chcesz się ubezpieczyć?

Nie zwlekaj i sprawdź ofertę na AVIVA.pl

• Staramy się o kredyt hipoteczny w banku.
• Bank chce udzielić kredytu, lecz wymaga ubezpieczenia nieruchomości.
• Polisa musi przynajmniej obejmować mury obiektu.
• Lokator może (ale nie musi) dokupić wersję poszerzoną ubezpieczenia.
• Prawo do odszkodowania zostaje przepisane na bank.
• W przypadku szkody całkowitej kredyt zostaje spłacony przez ubezpieczyciela.

W umowie cesji można ustalić szczegóły jej warunków z bankiem. Przykładowo, jeśli mieszkanie zostanie uszkodzone w stopniu nieznacznym, że można je wyremontować i doprowadzić do poprzedniego stanu, pieniądze z ubezpieczenia mogą być wypłacone właścicielowi mieszkania, by we własnym zakresie przywrócił wartość nieruchomości do stanu poprzedniego.

Kupując ubezpieczenie na mieszkanie do kredytu hipotecznego, nie zyskuje na tym jedynie bank, lecz i my sami. Kredyt hipoteczny staje się wówczas mniej ryzykowny, a przyszłość naszych czterech ścian pewniejsza.

Ubezpieczenie do kredytu — co powinno zawierać?

Ubezpieczenie do kredytu musi obejmować zabezpieczenie nieruchomości od pożaru, zalania i innych zdarzeń losowych. Warto jednak pomyśleć o włączeniu do ubezpieczenia ruchomości, jakie znajdują się w domu, czyli przedmiotów na wyposażeniu takich jak sprzęt RTV i AGD. Warto także pokusić się o inne rozszerzenia takie jak wandalizm, kradzież zwykłą i kradzież z włamaniem, a także dewastacje przez osoby trzecie, a nawet stłuczenie przedmiotów szklanych.

Polisa, jaka by nie była, musi spełniać kryteria, ustalone przez bank, jednak warto wybrać ją zarówno pod względem ceny, jak i ochrony. Kompleksowe ubezpieczenie jest nieco droższe, jednak zapewnia dodatkowe profity i szerszą ochronę. Polisa ubezpieczenia mieszkania pod kredyt niesie ze sobą składkę w różnej wysokości. Zależy ona od wartości i lokalizacji nieruchomości, powierzchni mieszkania, wieku ubezpieczającego, a nawet liczby szkód w poprzednich latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *